Merkez Bankası Yönetim Kurulu, 19 Şubat 2024 tarihli kararıyla, yabancı uyruklu vatandaşlara ve reşit olmayan çocuklara ödeme kartı veriliş usulüne ilişkin ilave yapıldı.

Banka, kara para aklama ve terörizm finansmanı ile mücadele etmek amacıyla banka kartı verilmeden önce, bir yabancı ve vatansız bir kişi hakkında uygunluk kontrolünü yapacak, ibraz edilmesi gereken belgelere ilişkin şartları belirleyecek ve ödeme kartlarını düzeleme ve kullanma şartlarını belirleyecektir.

Ayrıca, reşit olmayan bir kişiye banka kartı verilirken, banka, bu çocuğun yasal temsilcisinden banka tarafından belirlenen şekil ve usle göre ödeme kartıyla yapılabilecek işlemlere ilişkin bilgi, maksimum işlem miktarı, ödeme kartına üçüncü şahıslar tarafından para yatırma olasılığı vs. bilgileri ve izinleri alır.

Banka kartı, gayri reşit çocuğun yasal temsilcisi ve (veya) kartı veren banka tarafından belirlenen koşullar ve kısıtlamalar dahilinde reşit olmayanların kullanımına açıktır.

Reşit olmayan kişinin yasal temsilcisi kendisine verilen banka kartına kısıtlamanın getirilmesini reddederse, banka bu reddi belirlenen prosedüre uygun olarak kaydedecektir.

Ancak bu kurallar, 14 yaşını doldurmuş reşit olmayan kişilere maaş, burs, mevduat ve diğer gelirleri almak için verilen ödeme kartlarını kapsamamakta ve reşit olmayan bir kişinin tam ehliyetli hale gelmesi durumunda geçerli olmayacaktır.

Kaynak: TÜKİB