4 Mart 2024 tarihinde saat 11.22'de Almatı'da meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgenin Kriz Masası, Almatı eyaleti sakinlerine ve misafirlerine önemli çağrıda bulundu.

Depremin olası sonuçlarıyla ilgili olarak Almatı eyaleti sakinlerinin ve misafirlerinin dikkatli olmaları ve aşağıdaki talimatlara uymaları istenmektedir:

1. Acil Durum Kriz Masası, binaların, yaşam destek tesislerinin ve hidrolik yapıların durumunu takibe almıştır. Kurtarma hizmetlerinin talimatlarına uyun ve tahliyeye hazır olun.

2. Olağanüstü Haller Departmanı sismik aktiviteyi analiz ederek mevcut durum hakkında bilgilendirme yapacaktır. Lütfen Kriz Masasından gelen bilgileri takip edin.

3. İtfaiye teşkilatı deprem sonrasında çıkan yangınlara anında müdahale etmeye hazırdır. Kurtarma ekiplerinin talimatlarına uyun ve yangın güvenliğine dikkat edin.

4. Hastaneler yaralıları kabul etmeye hazır. Gerektiğinde tıbbi yardım almaktan çekinmeyin.

5. Polis genel düzeni sağlar, trafiği düzenler ve tahliyeye yardımcı olur. Güvenliğiniz için polisin talimatlarına uyun.

6. Kamu hizmetleri müdürlüğü ek tehlikeleri önlemek için kamu hizmetlerini geçici olarak kapatabilir. Talimatlarına uyarak işini yapmalarına yardımcı olun.

7. Basın servisi Sizi durum hakkında ve acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda bilgilendirecektir. Haberleri takip edin ve yanlış bilgi yaymayın.

Kaynak: TÜKİB