Ulaştırma Bakanı Marat Karabayev, anlaşma ile karayolu, demiryolu ve su taşımacılığı sistemlerinin gelişmesinin ileride de teşvik edilmesinin amaçlandığını, anlaşmanın onaylanmasıyla Kazakistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki transit taşımacılık potansiyeli ile ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine ivme kazandırılacağını ve aynı zamanda karayolu, demiryolu ve deniz taşımacılığındaki yük akışının da artacağını ifade etti.

Meclis'in ilgili komitesinin değerlendirilmesinde, anlaşma ile Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu, Hazar Denizi limanlarını ve “Batı Avrupa – Batı Çin” uluslararası transit koridorunu kullanarak Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı üzerinden kargo akışının artırılması ve buna bağlı olarak Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin artırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Meclis’ten konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, “2022'de bu güzergahta yolculuk 13-15 gün sürerken anlaşmanın onaylanmasıyla yük transit süresi beş güne inecek. Demiryolu ve deniz yoluyla kombine taşımacılıkta iki taşıma irsaliyesi yerine otomatik dijital platform üzerinden doldurulabilecek tek bir dijital belge olacak.” deniliyor.

Kaynak: TÜKİB