Astana'da yapılan görüşmelerde Özbekistan Demiryolları Birinci Başkan Yardımcısı Kh. Rakhmetov ve Kazakistan Demiryolu Üretim Süreçleri Genel Müdürü B. Urynbasarov ikili ilişkileri ele aldı.

Özbekistan'dan Kazakistan'a kimyasal ve mineral gübreler, meyve ve kuru meyveler, otomobil ve bunların yedek parçaları gibi malların ithalatında artış yaşandı.

Taraflar eyaletler arası trenlerin alımını/tahliyesini günde 30 veya daha fazlasına çıkarma konusunda anlaşmaya vardılar. Şu anda eyaletler arası bağlantı noktalarında yük trenlerinin kabulü/serbest bırakılması günde yaklaşık 28 trendir.

Özbekistan'a yönelik kömür, tahıl ve diğer mallar dahil olmak üzere çeşitli malların taşınmasında gondol vagonlarının ve Özbekistan Demiryolları'nın diğer türdeki vagonlarının kullanılması planlanıyor.

Görüşmeler sırasında taraflar, Özbekistan'dan Kazakistan'a soğutmalı bir tren düzenlenerek bunun meyve ve sebze taşımacılığında kullanılması konusunda mutabakata vardı. Özbekistan'dan soğutulan bölümlerin Kazakistan üzerinden Rusya'ya gönderilmesi ihtimali de görüşüldü.