Tesisin 1.500 yüksek maaşlı iş yaratması ve yıllık 70.000 otomobil üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor. Projeye 250 milyon dolar yabancı yatırım tahsis edilecek.

İnşaatın 2024 yılında tamamlanması ve ardından ekipman montajının yapılması öngörülüyor. Pilot lansmanın 2025 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor ve tam üretime ikinci çeyrekte başlanacak.

Sklyar, projenin makine mühendisliği sektörü için yüksek teknolojili bir atılım olduğunu, yeni nesil mühendislik ve teknik personelin yetiştirilmesinde gerçek bir çarpan etkisi yaratarak yerelleştirme geliştirmenin bir sonraki aşamasına geçişi hızlandırdığını belirtti.

KIA Motors Corporation Başkanı ve CEO'su Ho Sung Song, Kazakistan'ın ekonomik ilerlemesine katkıda bulunmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, yeni tesisin başta üniversite mezunları ve mühendisler olmak üzere vatandaşlar için benzersiz bir çalışma alanı sağlamasını beklediğini ifade etti.

Şu anda KIA, Kostanai'de küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) ile işbirliği içinde otomobil bileşenlerinin üretileceği bir yerelleştirme merkezi açmak için çalışıyor.