Kazakistan'ın lideri tarafsızlığı bir sanat haline getiriyor

7 Kasım'da Dış Politika dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Başkan Kassym-Jomart Tokayev Rusya, Çin, Batı ve ABD'yi dengeleyerek fırsatları en üst düzeye çıkarıyor.

Lynne O'Donnell'in makalesinde belirttiği gibi Tokayev, pragmatik tarafsızlığı bir sanat formuna yükselterek şu ana kadar herkesi memnun etti. Analistler onun gelişen ekonomisi ve petrol ihracatı da dahil olmak üzere Kazakistan'ın ekonomik çıkarlarını dengeleme yeteneğini övüyor.

Tokayev'in yaklaşımı büyük oyuncuların ihtiyaçlarını anlamayı ve Kazakistan'ı Rusya ve Batı ile iyi durumda tutmayı içeriyor.

Kazakistan, Moskova ile yakın bağlarını korurken, Çin'in Kuşak ve Yol altyapı girişimi ve Amerikan Big Oil'den gelen ekonomik fırsatları en üst düzeye çıkarma konusunda usta olduğunu kanıtladı.

Kazakistan doğuya daha fazla Rus gazı ve petrolü taşımaya hazır

Euractiv, Reuters ile birlikte 8 Kasım'da Başkan Tokayev'in, Başkan Putin'in Kazakistan ziyareti öncesinde Rus gazetesi Izvestia ile yaptığı son röportajı konu alan bir makale yayınladı.

Tokayev, "Transit potansiyelimizi tam olarak kullanmakla ilgileniyoruz ve Rusya'nın gaz taşıma hacmini daha da artırmaya hazırız" dedi.

Geçtiğimiz ay Rusya, Tokayev'e göre ülkelerin endüstriyel kalkınmasına güçlü bir ivme kazandıracak bir proje aracılığıyla Özbekistan'a Kazakistan üzerinden doğal gaz tedarik etmeye başladı.

Tokayev, Kazakistan'ın Rus petrolünün taşınması da dahil olmak üzere petrol sektöründe Rusya ile daha büyük işbirliğine hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Planların 2033 yılına kadar Çin'e 100 milyon mt Rus petrolü sevkiyatı yapılması yönünde olduğunu söyledi.