Tokayev, karşılıklı ticaretin geçen yıl yüzde 30 artarak 4 milyar dolara çıktığını, 2023'ün sekiz ayında ise yüzde 21 artışla 2,7 milyar dolara çıktığını ekledi.

Her iki ülke enerji, inşaat, havacılık, ilaç, madencilik, kimya ve makine mühendisliği alanlarında ortak projeler üstleniyor.

Tokayev, Macron'un ilişkilerin geliştirilmesine kişisel katkısını vurguladı ve Kazakistan'ın özellikle yeşil enerji, lojistik, transit, tarım, sağlık, dijitalleşme ve eğitim alanlarında işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu teyit etti.

Tokayev ayrıca Kazakistan'da Fransız kültürünün ve dilinin tanıtılması gerektiğini de belirtti.

Macron, her iki ülkenin de andığı Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın 15. yıldönümüne değinerek, Fransa'nın devam eden projelere ve yeni girişimlere yatırıma verdiği desteği yineledi. Ekonomik ilişkilerin tarım ve enerjinin, özellikle de yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi yönünde bir adım atacağını söyledi.

Macron, Eylül 2024'te kapılarını açacak olan Kazak-Fransız üniversitesine odaklanarak eğitim ve bilim alanında varılan özel anlaşmalardan bahsetti.

Cumhurbaşkanları, bölgesel ve küresel gündemin önemli konularında olumlu ve sürdürülebilir etkileşimin önemi göz önüne alındığında, uluslararası kuruluşlar aracılığıyla diyaloğun derinleştirilmesi ihtiyacını vurguladılar.