Cumhurbaşkanı Tokayev, OTS'nin eski adı olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin tam teşekküllü bir uluslararası örgüte dönüştüğünü kaydetti.

 “En önemlisi kardeş ülkelerin birliğini güçlendirdik. Ortak değerlerimize bağlılığımızı tüm dünyaya gösterdik. Atalarımızın vasiyetini yerine getiriyor, Türk milletlerinin iş birliğini güçlendiriyoruz. Artık amaç, karşılıklı güven ve kardeşliğe dayalı birliğimizi koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Tokayev, "Türk dünyası küresel güçlerle eşit düzeyde etkileşim halindedir" dedi.

 Kazakistan'ın dönem başkanlığı gelenekler, birleşme, reformlar, bilgi, güven, yatırım, arabuluculuk ve enerji anlamına gelen Türk Saati sloganı altında gerçekleştirilecek.

 “Ortak arşivleri inceleyerek tarihi gerçekleri gelecek nesillere aktarmak bizim görevimizdir. Kazakistan, ilgili yapılara keşfedilmemiş kaynakları inceleme talimatı vermeyi teklif ediyor. Bu, özellikle ortak tarihimizdeki incelenmesi gereken 'beyaz noktalar' nedeniyle çok önemli bir çalışma" dedi.

 Tokayev, örgütün çalışmalarındaki standartların ve terminolojinin sistematik hale getirilmesini önerdi.

 “Bu bağlamda, mallarımızın ortak pazara serbestçe ihraç edilmesini kolaylaştırabilecek yönetmelik taslağının dikkate alınmasını ve onaylanmasını rica ediyorum. Tek tip standartlar, yıllık gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık %1 oranında büyümesini sağlayacaktır” dedi.

Suçla mücadele ve Türk devletlerinin mali soruşturma organları arasında bilgi alışverişi sağlanacak” dedi.

 “Türk Yatırım Fonu ticaret ve yatırım alanında özel bir rol oynuyor. Ekonomik bağları güçlendirmek için yeşil finansmana yönelik bir pazar geliştirmek gerekiyor” diyen Tokayev, Astana kentine Türk dünyasının finans merkezi statüsü verilmesi girişimine destek veren katılımcılara teşekkür etti.