Açıklamada, "Kazakistan, ABD'nin Orta Asya'daki gelişmiş stratejik ortağı statüsündeki tek ülkedir" denildi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Kairat Umarov ve ABD'nin Güney ve Orta Asya İşleri Bürosu Müsteşar Yardımcısı Donald Lu'nun eş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ikili ve bölgesel işbirliğinin geçtiğimiz yıldaki sonuçları gözden geçirildi ve geleceğe yönelik planlar ortaya çıkarıldı.

Umarov, Kazakistan ile ABD arasındaki siyasi, kültürel ve insani etkileşimin bu yıl artan ziyaret ve toplantılarla yoğunlaştığını vurguladı.

Ayrıca ticaret ve yatırım, enerji, nadir toprak metalleri ve iklim değişikliği konuları dahil olmak üzere ekonomik işbirliğindeki ilerlemeye de dikkat çekti.

Umarov, Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev'in "Yeni ve Adil bir Kazakistan" inşa etme misyonuyla gerçekleştirdiği siyasi reformların ve demokratik dönüşümlerin önemini yineledi.

Donald Lu, Kazak hükümetinin sosyo-ekonomik kalkınma, bölgesel güvenlik ve insan hakları alanlarında gösterdiği çabaları övdü. Başta Birleşmiş Milletler ve C5+1 diyalog platformu olmak üzere hem ikili hem de çok taraflı yollarda başarılı işbirliğinin altını çizdi.

2018 yılında kurulan ESPD, siyasi işbirliği ve güvenlik, ticari ve ekonomik işbirliği ve insani boyuta ilişkin üç komiteden oluşan bir Hükümetlerarası Komisyondur.